رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان قم:

کنگره شهدای دانشجویی استان قم با بیش از 2 هزار مدعو برگزار می‌شود

تصویر مطلب کنگره شهدای دانشجویی استان قم با بیش از 2 هزار مدعو برگزار می‌شود
  • دوشنبه 20 شهریور 1396
  • 336
رئیس کنگره شهدای دانشجویی استان قم از برگزاری این کنگره در 24 مهرماه سال جاری با حضور بیش از 2 هزار مدعو از سراسر کشور، در دانشگاه آزاد اسلامی استان قم خبر داد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی به نقل از خبرگزاری آنا، دکتر محمدرضا یوسفی اظهار کرد: دانشگاه بهترین مکان برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است و برگزاری کنگره شهدای دانشجویی می تواند ماهیت مقاومت و جهاد را بیش از پیش برای نسل جوان کشور تبیین کند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان قم با اشاره به اهمیت زنده نگاه داشتن ارزش های دفاع مقدس برای دانشجویان، بیان کرد: برگزاری جلسات معرفت افزایی و بصیرت بخشی در محیط های دانشگاهی فرصت تعمیق باورهای دینی و ارزش های انقلاب اسلامی را برای دانشجویان فراهم و آنان را در برابر شبهه های دشمنان بیمه می کند.

وی ادامه داد: برنامه های جانبی بسیاری برای برگزاری باشکوه کنگره شهدای دانشجویی استان قم تدارک دیده شده است که یکی از مهمترین آنها ساخت و تکمیل یادمان شهدای گمنام در دانشگاه آزاد اسلامی قم است که از نظر رعایت ظرایف هنری و معماری اسلامی- ایرانی در جایگاه ممتازی قرار دارد.

رئیس کنگره شهدای دانشجویی استان قم گفت: دیدار با خانواده معظم شهیدان دانشجوی استان قم و دعوت رسمی از ایشان برای شرکت در کنگره، از فعالیت های مهم ستاد برگزاری مراسم است که با هدف تقویت ارتباط مراکز علمی استان با خانواده معظم شهدا انجام می گیرد.

یوسفی با بیان اینکه بسیاری از دانشجویان استان در برگزاری کنگره حضوری فعال دارند، افزود: دبیرخانه دائمی کنگره شهدای دانشجوی استان در دانشگاه آزاد اسلامی قم ایجاد شده است و این مرکز اقدام های متعددی از جمله برگزاری برنامه های فرهنگی در میان دانشگاه های استان و نامگذاری مکانی مناسب در سطح شهر قم با عنوان شهدای دانشجو را در دست انجام دارد.

مجتبی سیاری جانشین دبیر ستاد برگزاری کنگره شهدای دانشجوی استان قم نیز اظهار کرد: فعالیت ستاد برگزاری کنگره شهدای دانشجو از سال 95 آغاز شده است و در این مدت 15 کمیته تخصصی با حضور مسئولان دانشگاهی، اعضای بسیج دانشجویی، مدیران استانی و خود دانشجویان به عنوان خادمان شهدا، مشغول تدوین و آماده سازی برنامه های کنگره هستند.

سیاری با بیان اینکه در این کنگره به صورت تخصصی به شهدای دانشجوی مدافع حرم حضرت زینب پرداخته خواهد شد، گفت: استان قم دارای 176 شهید دانشجو است که 168 تن از آنان شهدای انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی و 8 تن نیز شهدای مدافع حرم هستند.

وی با بیان اینکه در این کنگره از 23 خانواده معظم شهید، با اهدای لوح تکریم و قدردانی خواهد شد، افزود: در کنار خانواده شهیدان دانشجو، از 400 خانواده شهید مدافع حرم از سراسر کشور نیز دعوت به عمل آمده است تا از فداکاری ها و ایثارگری های ایشان تجلیل به عمل آید.

این مسئول ادامه داد: برگزاری نمایشگاه کتاب با موضوع جنگ تحمیلی در دانشگاه آزاد اسلامی قم (محل برگزاری مراسم) به مدت یک ماه از جمله برنامه های جانبی کنگره است که موجب آشنایی هرچه بیشتر دانشجویان با ارزش های انقلاب اسلامی و دفاع مقدس می شود. در این کنگره، سردار حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران سخنرانی خواهد کرد و حاج حسین یکتا از فرماندهان دوران دفاع مقدس به روایتگری مجاهدت های رزمندگان اسلام در جبهه های جنگ می پردازد.

وی با اشاره به این که در طول زمان برگزاری مراسم اصلی کنگره برنامه های فرهنگی متنوعی درنظر گرفته شده است، افزود: در این مراسم تمثال شهدای شاخص استان به طور زنده توسط هنرمندان تهیه و در پایان مراسم به خانواده معظم شهدا تقدیم می شود.

سیاری ادامه داد: دیدار با مراجع عظام تقلید، ائمه جمعه، علمای برجسته و خانواده های معظم شهدا و استفاده از نظرات ایشان درخصوص برگزاری مطلوب مراسم از جمله اقدام هایی است که به طور جدی و مستمر توسط ستاد برگزاری کنگره شهدای دانشجوی استان قم دنبال می شود.

سیاری درباره سابقه برگزاری کنگره شهدای دانشجو در استان قم گفت: این کنگره دومین همایشی است که به صورت تخصصی به شهدای دانشجو می پردازد. نخستین کنگره شهدای دانشجوی استان قم در سال 1393 برگزار شد.