طباطبایی؛

املاک دانشگاه آزاد اسلامی زیرساخت توسعه علمی و پژوهشی است / آغاز ساماندهی اراضی دانشگاه

تصویر مطلب املاک دانشگاه آزاد اسلامی زیرساخت توسعه علمی و پژوهشی است / آغاز ساماندهی اراضی دانشگاه
  • یکشنبه 5 شهریور 1396
  • 796
مدیرکل حقوقی دانشگاه آزاد اسلامی با اعلام بهره گیری از تمام ظرفیت‌های حقوقی دانشگاه گفت: برای صیانت از اراضی به‌عنوان زیرساخت های توسعه دانشگاه، از هیچ تلاشی دریغ نخواهیم کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی به نقل از خبرگزاری آنا، سیدحسین طباطبایی درباره مهم‌ترین ماموریت دفتر حقوقی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: هنگامی که به دانشگاه آزاد اسلامی دعوت شدم، دکتر ولایتی بر اهمیت بحث املاک تاکید و اخیراً نیز طی نامه‌ای ماموریت مستند‌سازی املاک دانشگاه را به حوزه حقوقی ابلاغ کردند، همچنین دکتر رهبر در اولین جلسه بعد از انتصابشان بر ساماندهی حقوقی املاک تاکید ویژه‌ای داشتند.

مدیرکل حقوقی دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی بیش از 18 هزار هکتار زمین دارد که به عنوان بخش مهمی از سرمایه‌ و دارایی این دانشگاه محسوب می‌شود، البته بخشی از این املاک هنوز سند قطعی مالکیت ندارد، ولی این به معنای آن نیست که مالکیت دانشگاه بر این املاک، محرز نیست یا در معرض تهدید است.

وی افزود: در تحقیقات اولیه به این نتیجه رسیدیم که املاک بدون‌ سند دانشگاه سه بخش است؛ بخشی از این املاک در پلاک ثبتی واقع شده که بنا به دلایلی برایشان سند صادر نشده، طبیعتاً در این مناطق نه تنها زمین‌های مربوط به دانشگاه بلکه املاک مجاور هم هنوز سند ندارند که منتظر هستیم شرایط برای صدور سند این املاک فراهم شود و این امر مقداری زمان‌بر است.

بانک جامع املاک و مستغلات دانشگاه آزاد اسلامی تهیه می‌شود

به گفته طباطبایی، بخش عمده املاک بدون‌سند دانشگاه آزاد اسلامی، املاکی هستند که از نهادهای دولتی دریافت شده‌اند و پس از تحقق تعهداتی که وجود دارد مطابق قانون برای املاک سند مالکیت صادر می‌شود. بخش سوم که چندان زیاد نیست هم زمین‌هایی است که محل اختلاف با افراد و سایر سازمان‌هاست.

مدیر‌کل حقوقی دانشگاه آزاد اسلامی درباره برنامه‌هایی که در حوزه حقوقی این دانشگاه در دست اجرا است، توضیح داد:‌ در حال راه‌اندازی بانک جامع اطلاعاتی برخطِ پرونده‌های قضائی هستیم تا از این طریق همه پرونده‌ها را به صورت آنلاین رصد کرده و راهبری نماییم. ایجاد بانک جامع املاک و مستغلات نیز به عنوان یک بانک متمرکز در سازمان مرکزی در دست بررسی است. برنامه‌ریزی‌هایی هم برای تشکیل خزانه اسناد در سازمان مرکزی و تمرکز آن در این مکان انجام داده‌ایم.

او ادامه داد: قرار بر این است برنامه جامعی برای آموزش حقوقی مدیران واحدهای دانشگاهی و مدیران حقوقی استان‌ها داشته‌ باشیم، چون بسیاری از مشکلات از عدم اطلاع مدیران نسبت به مسائل حقوقی نشات می‌گیرد. سیاست ما بهداشت حقوقی سازمانی است، چون معتقدیم پیشگیری از خطای حقوقی بهتر از آن است که بعدها مجبور شویم از ظرفیت‌های نظام قضائی برای حل مشکلات دانشگاه استفاده کنیم.

طباطبایی افزود: برای پیشرفت کار باید به مجموعه‌های استانی اعتماد کنیم. به همین دلیل برای تشکیل شورای حقوقی استان‌ها با بهره‌گیری از همه استعدادها و پتانسیل‌ها برنامه جدی داریم. باید از ظرفیت اساتید حقوق دانشگاه آزاد در واحدها و استان‌ها و همچنین مشاوران و کارشناسان بیرون از سازمان استفاده کنیم.

مدیرکل حقوقی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه مجموعه مدیریتی جدید دانشگاه، در حفظ منافع دانشگاه با هیچ کس مماشات نمی‌کند گفت: با اقتدار از سرمایه‌ای که میراث 4 دهه انقلاب اسلامی است، دفاع خواهیم کرد و برای رسیدن به دانشگاهی در تراز نظام اسلامی که محل پرورش نخبگان متعهد و متخصص باشد، برنامه‌های جدی داریم.

طباطبایی یکی از سیاست‌های دانشگاه آزاد اسلامی را تغییر منابع درآمدی و کاستن از میزان اتکا به شهریه و دست‌یافتن به سایر منابع درآمدی پایدار دانست و گفت: املاک، زیر‌ساخت توسعه اقتصادی و سرمایه‌ای دانشگاه است. اداره کل حقوقی با تقویت سیستم حقوقی دانشگاه و با استفاده از ظرفیت‌های نظام برای صیانت از این سرمایه از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.

به گفته طباطبایی بزرگترین مشکلی که خارج از اختیار اداره حقوقی هم است، املاکی هستند که از نهادهای دولتی گرفته‌ایم و تعهد داده‌ایم در مدت خاصی در آنجا مستحدثات داشته باشیم و متاسفانه ایرادات ساختاری این زمین‌ها مانند مشکل دسترسی مناسب و یا نداشتن آب و برق، مشکلاتی را برای اجرای تعهدات ایجاد کرده است که امیدواریم با همفکری و تلاش مدیران ستادی و استانی برطرف شود.

مدیر‌کل حقوقی دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه گفت: اراضی دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان سرمایه نظام باید حفظ شوند. اگر دانشگاه قصد دارد به سمت توسعه فضاهای آموزشی و پژوهشی (مانند شرکت‌های دانش‌بنیان، مراکز رشد و ...) برود، باید زمین داشته باشد و اگر امکانات جانبی برای بهره‌برداری از زمین فراهم شود، می‌تواند به بستر مناسبی برای توسعه پژوهشی و اقتصادی دانشگاه تبدیل شود.

طباطبایی همچنین درباره نقش مدیریت جدید دانشگاه آزاد اسلامی در پیشبرد این امور گفت: با حضور شخصیت برجسته‌ای همچون دکتر ولایتی که با تدبیر مقام معظم رهبری در راس هرم مدیریتی دانشگاه آزاد اسلامی قرار گرفته‌اند و همچنین شخصیت مدبری مانند دکتر رهبر و با همدلی تمام مجموعه، قطعا دانشگاه دوران درخشانی در پیش خواهد داشت و در یک چشم‌انداز میان‌مدت به بهترین دانشگاه منطقه و جهان اسلام تبدیل خواهد شد.

او در پایان گفت: «به عنوان مدیرکل حقوقی دانشگاه آزاد اسلامی باید به کسانی که تصور می‌کنند می‌توانند به املاک و دارایی‌های دانشگاه آزاد دست درازی کنند هشدار جدی بدهم ما با تمام توان از ظرفیت‌های سیستم قضایی کشور و امکانات حقوقی دانشگاه آزاد برای شناسایی و برخورد جدی با افرادی که از راه‌های غیرمشروع دست به چپاول منابع دانشگاه آزاد می‌زنند، استفاده خواهیم کرد و دست‌های ناپاک آنان را در هرجا که لانه کرده باشند کوتاه کرده و اعلام می‌کنیم اجازه دست‌اندازی به اموال دانشگاه آزاد را نخواهیم داد.»