راه‌اندازی آزمایشگاه‌های پژوهشی با رویکرد تأمین زیرساخت تحقیقات قابل تجاری‌سازی در واحد تبریز

تصویر مطلب راه‌اندازی آزمایشگاه‌های پژوهشی با رویکرد تأمین زیرساخت تحقیقات قابل تجاری‌سازی در واحد تبریز
  • یکشنبه 25 تیر 1396
  • 575
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاداسلامی تبریز با توجه به افزایش بودجه پژوهشی دانشگاه، جذب و استقرار واحدهای فن‌آور جدید و راه‌اندازی آزمایشگاه‌های پژوهشی با رویکرد تأمین زیرساخت تحقیقات قابل تجاری‌سازی را از دستورکارهای این واحد دانست.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی به نقل از واحد تبریز، دکتر ناصر مدیرشهلا با بیان این مطلب، گفت: در راستای ارتقای کیفی فعالیت‌های پژوهشی فعالیت‌هایی نظیر اعطای پژوهانه به اعضای هیات علمی، ایجاد فرصت‌های مطالعاتی داخلی و خارجی برای کسب مهارت‌های روز دنیا، برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌های علمی-پژوهشی در ارتباط با علوم و فنون مدرن دنیا و برگزاری همایش‌های ملی در واحد تبریز انجام شده است.

وی تأسیس و آغاز کار انجمن ایده‌های نو در راستای بسترسازی برای تجاری کردن ایده‌ها، فعال کردن مرکز رشد واحدهای فناور، پیگیری عقد قرارداد برای ارایه خدمات آزمایشگاهی، ایجاد آزمایشگاه‌های همکار مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی کشور، اجرای دوره دکتری پژوهش‌محور بر اساس قراردادهای برون‌دانشگاهی منعقده با صنایع، سازمان‌ها و نهادها و ساماندهی دوره‌های کارآموزی در راستای کیفیت بخشیدن به آموزش‌های کاربردی نام برد.

مدیر شهلا افزود: تعداد 7 واحد فن‌آور در حوزه‌های فنی مهندسی و مدیریت در دانشگاه مستقر هستند که 2 مورد از آنها، سال گذشته موفق به کسب عنوان دانش‌بنیان از معاونت علمی و فن‌آوری ریاست جمهوری شدند.

به گفته مدیرشهلا، شرکت آریا نگین بتن تبریز با تولید بتن آنتی استاتیک و بتن کاهنده مقاومت زمین، شرکت پیشگامان اندیشه راه آرمان با محصول حمام التراسونیک شرکت کیهان کاوان سهند تبریز با ایده عملگرهای سرو یا سرو اکچویتورها، شرکت ایده‌سازان نوین ارتباط دانش با طراحی سامانه جلسات تصویری آنلاین (تجاری‌سازی شده) و سامانه یکپارچه آموزش از راه دور (ساردا)، شرکت کاوش الکترونیک سهند با تولید وکیوم چند موتوره هوشمند با سافت استارت، شرکت تصمیم یاران مدیریت ایرانیان با تولید اکوسیستم مجازی کسب و کار و شرکت نارین رباتیک آران با محصول ربات‌های آموزشی 7 شرکت دانش‌بنیان واحد تبریز هستند.

وی افزود: در رتبه‌بندی سایماگو تعداد مقالات پراستناد 13درصد ولی مراجعه مخترعان و مبدعان به مقالات محققان یک دانشگاه 30 درصد امتیاز را به خود اختصاص می‌دهد. این کمیت‌ها نشان می‌دهد که اگر چه تولید مقالاتی که مورد ارجاع محققان دیگر قرار بگیرد، حائز اهمیت هست اما تحقیقاتی که خروجی آن‌ها قابلیت تبدیل شدن به راه‌کارهای واقعی برای حل مسائل و رفع نیازهای حوزه‌های مختلف شود، حائز اهمیت بیشتری هستند.

به گفته وی، تأسیس آزمایشگاه‌های مرکزی با محوریت تحقیقات و تأمین امکان دسترسی تمام‌وقت اعضای هیأت علمی به فضای آزمایشگاه‌های تحقیقاتی، تأمین امکانات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری ویژه برای پژوهشگران برتر، تشکیل تیم‌های تحقیقاتی برای فعالیت در زمینه علوم بین‌رشته‌ای و تأسیس بانک اطلاعاتی از اعضای پژوهشگر استان برای ایجاد ارتباطات مؤثر تحقیقاتی از برنامه های معاونت پژوهشی واحد تبریز است.