دکتر کلانتری در نشست صمیمانه با تشکل‌های دانشجویی:

تشکل‌های دانشجویی باید تشکیلاتی منسجم و پویا داشته باشند/ در دانشگاه آزاد اسلامی هیچ مانعی در راه حرکت تشکیلاتی و انقلابی وجود ندارد

تصویر مطلب تشکل‌های دانشجویی باید تشکیلاتی منسجم و پویا داشته باشند/ در دانشگاه آزاد اسلامی هیچ مانعی در راه حرکت تشکیلاتی و انقلابی وجود ندارد
  • سه شنبه 31 اردیبهشت 1398
  • 244
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در این دانشگاه به لحاظ تئوریک هیچ مانعی در راه حرکت تشکیلاتی و انقلابی وجود ندارد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر ابراهیم کلانتری معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در نشست صمیمانه با دبیران تشکل ها و اتحادیه های دانشجویی و جمعی از مسئولان بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی که با محوریت بیانیه گام دوم انقلاب و با حضور دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد، گفت: نشست با تشکل‌های دانشجویی دانشگاه همواره مؤثر و مفید بوده، چرا که در این جلسات یک گفت و شنود دو طرفه بین دانشجویان و مسئولان صورت می‌گیرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین کلانتری با بیان اینکه امام حسن مجتبی(ع) می فرماید «برای دنیایت چنان باش که گویی جاویدان خواهی ماند و برای آخرتت چنان باش که گویی فردا می‌میری»، اظهار داشت: این یک درس مهم برای انسان مؤمن، پیرو اهل بیت(ع) و مسلمان واقعی است و در واقع جدیت در کار را مطرح می کند.

وی با تأکید بر اینکه مباحث مربوط به دنیا و آخرت بسیار زیبا در قرآن مطرح شده است، خاطرنشان کرد: به تعبیر قرآن، حیات واقعی همان حیات آخرت و حیات دنیا تنها لهو و لعب است. در عین حال در نگاه اهل بیت(ع) هر دو مقوله دنیا و آخرت با جدیت دنبال می‌شود و انسان باید به گونه ای رفتار کند که سراسر امید، حیات، پویایی و تحرک باشد.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه مصداق بارز این نگاه به دنیا و آخرت، اهل بیت(ع) هستند، تصریح کرد: الگوی تمام‌عیار و اسوه های زندگی ما همواره اهل بیت(ع) هستند، همانگونه که قرآن صریحاً می فرماید "اسوه حسن رسول الله و بعد از او اهل بیت گرامی ایشان است." از این رو هر انسان مؤمنی در هر عصری باید با نگاه به زندگی اهل بیت(ع)، حیات خود را پیش ببرد.

توجه به تشکیلات از واجبات کار تشکل های دانشجویی است

دکتر کلانتری با بیان اینکه تشکل‌ها و اتحادیه‌های دانشجویی حاضر در این جلسه، به لحاظ سیاسی و تشکیلاتی عصاره دانشگاه آزاد اسلامی هستند، گفت: تشکل های دانشجویی باید بحث تشکیلات را جزو واجبات کار خود قرار دهند. تشکیلات باید پویا و بروز بوده و حرکت، حرف و گام های جدید در آن دیده شود. تشکیلات ایستا و گرفتار رکود به جایی نخواهد رسید.

وی با بیان اینکه مباحثی را مطرح خواهم کرد که برگرفته از فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با تشکل های دانشجویی در سال های اخیر است، تصریح کرد: یک مجموعه گران‌سنگ از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در دسترس ما قرار دارد که بسیار ارزشمند است و باید به آن توجه ویژه داشت. طی 25 سال گذشته که دفعات متوالی خدمت مقام معظم رهبری رسیدم، دریافتم که دیدگاه ایشان نسبت به فضای دانشگاه بسیار قوی‌تر و دقیق‌تر از کسانی است که به طور مستقیم و روزانه در دانشگاه حضور دارند.

حجت‌الاسلام والمسلمین کلانتری با بیان اینکه کارهای بزرگ و گام های بلند از ابتدا با ایجاد تشکیلات انجام می‌شود، گفت: یکی از نمونه های اهمیت ایجاد تشکیلات، بروز جریان نازیسم بود. این جریان در یک مقطع زمانی به وجود آمد و دنیا را تحت تأثیر قرار داد. در واقع یک تشکیلات مخرب از یک گوشه دنیا آغاز شد و پس از طی مسیری، جریانی را راه انداخت که هنوز هم در دنیا به عنوان نئونازیسم ادامه دارد. تشکیلاتی نیز در مسیر سعادت و خیر انسان گام برداشت و از یک گوشه کوچک شروع کرده و دنیا را تکان داد که نمونه بارز آن آغاز رسالت پیامبر اکرم(ص) است که از یک نقطه کوچک شروع شد و دنیا را فتح کرد.

وی افزود: این دو نمونه به خوبی نشان‌دهنده اهمیت تشکیلات است. در حوزه تشکل ها نیز باید برای ساختار، پویایی، آسیب‌شناسی و درمان‌های ویژه تشکیلات، وقت گذاشته شود، چرا که در غیر این صورت یک تشکیلات بی‌تحرک و بی‌تأثیر ایجاد می شود.

محتوای غنی در تشکیلات تشکل‌های دانشجویی وجود داشته باشد

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه با تأکید بر لزوم وجود محتوای غنی در تشکیلات تشکل‌های دانشجویی، گفت: اگر تشکیلات قوی بوده، اما محتوای قوی نداشته باشد، شکست می خورد. در واقع بخش عمده تمایزی که امروز در تشکل های دانشجویی مشاهده می شود، مربوط به محتواست.

دکتر کلانتری خاطرنشان کرد: یک تشکیلات قوی باید بر مبحث رشد فکری، معرفتی، غنای علمی و پیشرفت های سیاسی تلاش کرده و برای کشور نیروسازی و نخبه‌پروری کند.

وی با اشاره به راه‌اندازی تشکل انجمن اسلامی دانشگاه تهران در سال 1323 گفت: 10 سال پس از تأسیس دانشگاه در ایران، اولین تشکل دانشجویی توسط دانشجویان انقلابی شکل گرفت؛ در سالی که آغاز حکومت پهلوی دوم بود و فضا به سمت غرب‌گرایی و بی‌هویتی پیش می رفت و حزب توده بزرگ‌ترین و تشکیلاتی‌ترین حزب سیاسی ایران بود. تأسیس انجمن اسلامی دانشگاه تهران کار عظیمی بود که اتفاق افتاد و تشکیلات آن تنها توسط چند نفر ایجاد شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین کلانتری ادامه داد: این جوانان در انجمن اسلامی به گونه‌ای کار کردند که در سال 1341 که اولین جرقه های انقلاب در قم زده شد، اولین گروهی بودند که با امام خمینی(ره) بیعت کردند. در مقطعی، همین حرکت چند نفره باعث شکل گرفتن انقلاب فرهنگی در دانشگاه ها شد. امام خمینی(ره) با تکیه بر همین انجمن اسلامی دانشجویان که در چند استان دیگر نیز شکل گرفته بود، مجاهدین، حزب توده، فداییان، کمونیست ها، حزب کارگر و... را از دانشگاه حذف کرد.

وی با بیان اینکه به تعبیر امام خمینی(ره) «اتاق جنگ، دانشگاه تهران بود»، تصریح کرد: این موضوع به خوبی نشان‌دهنده اهمیت کار تشکل هاست و به فرموده امام(ره) «دانشگاه از جنگ بسیار مهم‌تر است».

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر اینکه محتوا، جوانان را حرکت می دهد، گفت: جوانان بسیاری بودند که جذب جریان های انحرافی شدند و این جریان ها با تحمیل افکار التقاطی، زندگی آنان را تباه کرد. از این رو در این حوزه باید مراقبت زیادی صورت گیرد. انتظار ما از تشکل های دانشجویی یک تشکیلات منسجم، پویا و با محتوای غنی است.

دکتر کلانتری در ادامه با بیان اینکه اخلاق و معنویت، یکی دیگر از موارد مورد تأکید مقام معظم رهبری در بحث تشکل‌های دانشجویی است، گفت: یک تشکیلات به هر قدرتی که برسد، موظف به رعایت اخلاق و معنویت است. این موضوع باید توسط تشکل های دانشجویی جدی گرفته شود. ما در عصری زندگی کرده‌ایم که امام خمینی(ره) که به مباحث اخلاق و معنویت متعهد بود، به عنوان یک نمونه بارز رهبر سیاسی و الهی شناخته می شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین کلانتری خاطرنشان کرد: ما نباید یک لحظه از معنویت و ارتباط با خدا فاصله بگیریم و باید برای این موضوع برنامه داشته باشیم.

وی با بیان اینکه به تعبیر مقام معظم رهبری «تشکل های دانشجویی چشم های حاضر امت اسلامی هستند»، گفت: اقدامات شما در فضای علم و دانش باید به موقع‌ و در زمان مناسب انجام شود، چرا که اگر کاری را در زمان مناسب انجام ندهید، دیگر تأثیری نخواهد داشت. یکی دیگر از ویژگی های امام(ره) زمان‌شناسی بود. ایشان در شب 22 بهمن که قرار بود کودتایی صورت گیرد و تمامی عوامل انقلاب را به یکی از جزایر خلیج فارس منتقل کنند، دستور داد علیرغم وجود حکومت نظامی جدی، تمام مردم تهران به خیابان ها بیایند. با همین تصمیم به موقع، آن کودتا خنثی شد.

تشکل های دانشجویی باید به معنای واقعی کلمه در فضای دانشگاه حاضر باشند

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: تشکل های دانشجویی باید به معنای واقعی کلمه در فضای دانشگاه حضور داشته و به این موضوع توجه جدی داشته باشند.

دکتر کلانتری با تأکید بر اهمیت مخاطب‌شناسی توسط تشکل های دانشجویی، گفت: تشکیلات، محتوا، معنویت و اخلاق مربوط به خود تشکل هاست، اما بخش مهم دیگر مخاطب‌شناسی است که باید به آن وقت و امکانات اختصاص داد. ما امروز در جنگ عظیم فرهنگی قرار داریم و همه تلاش ما باید متوجه این موضوع باشد که مخاطب خود را از دست ندهیم.

وی در پایان تأکید کرد: بحمدالله با وضعیتی که در دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد، به لحاظ تئوریک هیچ مانعی در راه حرکت تشکیلاتی و انقلابی در دانشگاه وجود ندارد.

انتهای پیام/