در واحد علوم و تحقیقات صورت گرفت

اجرای تکنیک جدید مهار ژن‌های موثر در تشکیل بیوفیلم در باکتری عامل عفونت‌های بیمارستانی

تصویر مطلب اجرای تکنیک جدید مهار ژن‌های موثر در تشکیل بیوفیلم در باکتری عامل عفونت‌های بیمارستانی
  • سه شنبه 20 شهریور 1397
  • 349
محقق واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی موفق به اجرای تکنیک جدید برای مهار ژن‌های موثر در تشکیل بیوفیلم شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات، فاطمه میرزایی محقق واحد علوم و تحقیقات و مجری این تحقیق، گفت: آنتی بیوتیک‌ها و سیستم ایمنی بدن تنها باکتری‌های سطح بیوفیلم را نابود کرده و بر باکتری‌های عمق بیوفیلم تأثیری ندارد، بنابراین یافتن یک راه درمانی موثر بر مهار تشکیل بیوفیلم ضروری است.

محقق واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی در همین راستا موفق به اجرای تکنیک فتودینامیک تراپی همراه با رنگ ایندوسیانین گرین جهت مهار ژن‌های عامل ایجاد بیوفیلم ica A و ica D در باکتری استافیلوکوکوس اورئوس شد.

به گفته وی، استافیلوکوکوس اورئوس یکی از ۵ عامل شایع ایجادکننده عفونت‌های بیمارستانی به ویژه عفونت‌های زخم پس از جراحی است که طیف وسیعی از بیماری‌ها، از بیماری‌های ساده پوستی مانند کورک و آبسه تا بیماری‌های تهدیدکننده مانند مننژیت، اندوکاردیت و... را ایجاد می‌کند.

دانشجوی واحد علوم و تحقیقات در تشریح برتری نتایج این تحقیق نسبت به استفاده از آنتی بیوتیک و مواد ضدعفونی کننده، اظهار داشت: در برشمردن مزایای تکنیک اجراشده در این تحقیق، می‌توان به عدم مقاومت به نور پس از استفاده مکرر و استفاده آسان در منطقه آسیب دیده و عوارض جانبی کم و حداقل اشاره کرد.

این تحقیق با عنوان «بررسی اثر ایندروسیانین گرین فتوری اکتیو بر مهار ژن ica A , ica D استافیلوکوکوس اورئوس با تکنیک RT-PCR » در قالب پایان‌نامه دانشجوی کارشناسی ارشد رشته میکروبیولوژی واحد علوم و تحقیقات به راهنمایی دکتر قربانعلی زادگان انجام شد.

انتهای پیام/