دکتر پورعباس مطرح کرد

طراحی و راه اندازی سامانه جامع در دانشگاه آزاد/ نمونه این سامانه در کشور نیست

تصویر مطلب طراحی و راه اندازی سامانه جامع در دانشگاه آزاد/ نمونه این سامانه در کشور نیست
  • چهارشنبه 23 اسفند 1396
  • 1007
معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه آزاد اسلامی گفت: سامانه جامع یکپارچه کشوری طراحی و راه اندازی شده که تقریباً می توان گفت نمونه آن در کشور نیست.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسکانیوز، دکتر پورعباس معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: از دانشگاه انتظار داریم در خدمت مردم و در خدمت اسلام بوده و یک دانشگاه انقلابی به معنای واقعی باشد. در دانشگاه آزاد اسلامی در مسیر مدیریت جهادی گام های اساسی برداشته شده است.

دکتر پورعباس به شفاف سازی در امور مختلف دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه های فرهنگی، آموزشی، پژوهشی و مالی اشاره کرد و افزود: در این راستا سامانه جامع یکپارچه کشوری طراحی و راه اندازی شده که تقریباً می توان گفت نمونه آن در کشور نیست.

وی افزود: این سامانه تمامی فعالیت های دانشگاه آزاد اسلامی را تحت پوشش قرار داده و در بخش عمده ای از کشور به صورت آزمایشی اجرا شده و با موفقیت چشمگیر همراه بوده است. امیدواریم از سال آینده این سامانه تمام واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی را پوشش دهد.

دکتر پورعباس اضافه کرد: این سامانه ضمن شفاف سازی، از حرکت دستی در امور نیز جلوگیری می کند و به شکل یکپارچه امور را پیش خواهد برد. این سامانه ضمن تمرکززدایی، نظارت متمرکز را ایجاد خواهد کرد. یکی دیگر از نتایج آن نیز صرفه جویی در امور مالی و اداری و مصارف جاری دانشگاه ها خواهد بود.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به طرح ناحیه بندی در این دانشگاه، اظهار داشت: این طرح در دستور کار هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی است که باعث می شود تشکیلات استان ها بسیار چابک، کوچک و سبک شود. پیش بینی می کنیم در هیات امنا مصوب شود تا در مجموعه بزرگ ما که کار دانشجویان پزشکی را در دستور کار دارند، 4 معاون و مجموعه جامع 3 معاون و مجموعه کوچک تر 2 معاون و یک معاون داشته باشند. این یعنی 60 تا 70 درصد سامانه های اجرایی کوچک می شوند.

وی سامانه الکترونیکی را مکمل سامانه جامع یکپارچه سازی دانست و گفت: انتظار من این است که با صرفه جویی های صورت گرفته، در سال آینده با تخفیف هایی که اعمال می شود، درآمدهای ناشی از این صرفه جویی ها به سفره مردم برگردد.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه امسال برای اولین بار بودجه عملیاتی و بودجه تعهدی به هیات امنای مرکزی پیشنهاد شده است، گفت: این بودجه مبنای برنامه ریزی در سال های بعدی است و عملکرد دانشگاه بر مبنای همین بودجه ارزیابی خواهد شد، ضمن اینکه واحدهای دانشگاهی باید بر مبنای همین بودجه عملکرد واقعی خود را گزارش دهند و در این خصوص رتبه بندی خواهند شد.

دکتر پورعباس با رد زیان ده بودن واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: اعتقادی به زیان ده بودن واحدها ندارم. برخی رشته های ما زیان ده هستند که سامانه این رشته ها را احصاء می کند و با مدیریت این مسئله در سال بعد بر مبنای رشته، درآمد، هزینه عمل می کنیم، یعنی رشته هایی که کم متقاضی هستند، ساماندهی می شوند و اساتید به سمت رشته های پرمتقاضی هدایت می شوند.

وی از احتمال تصویب بهره برداری از 10 درصد بودجه شهریه در مسیر حرکت های اقتصادی خبر داد و گفت: تلاش داریم دانشگاه آزاد اسلامی با حفظ محوریت فرهنگی و با توسعه علم و کسب فناوری های پیشرفته، به یک دانشگاه اقتصاد بنیان شود که نتیجه آن، هم دانشگاه را از وابستگی بودجه شهریه ای نجات می دهد و هم محصولاتی را به جامعه عرضه خواهد کرد که مثمر ثمر باشد.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه آزاد اسلامی شایعات تعدیل نیرو را از اساس غلط خواند و گفت: چابک سازی به معنی تعدیل نیرو نیست، بلکه به معنای ساماندهی است. ما به شکل گسترده برای کارکنان بسترهای کاری جدیدی تعریف می کنیم که شاید نیازمند جذب نیروی جدید هم باشیم، بنابراین تعدیل در دستور کار نیست.

وی از برگزاری دوره های آموزش ضمن خدمت به شکل الکترونیکی خبر داد و گفت: پرسنل موظف هستند ارتقای کیفی داشته باشند و انتظار داریم یک نیرو در شاخه های مختلف حرکت کند. همچنین از اعضای هیأت علمی نیز انتظار داریم فعالیت ها و حوزه عمل خود را گسترش دهند.

دکتر پورعباس اقتصاد مقاومتی را محور فعالیت های صورت گرفته در دانشگاه آزاد اسلامی دانست و گفت: فعالیت هایی را آغاز کرده ایم که مبتنی بر دانش هستند. اعتقاد داریم در مسیر اقتصاد مقاومتی، دانشگاه آزاد اسلامی تمام توان خود را در خدمت جامعه قرار دهد و بر سفره مردم اثرگذار باشد، زیرا این بهترین نوع خدمت است.

وی اضافه کرد: سرمایه دانشگاه آزاد اسلامی در ابعاد نیروی انسانی، منابع ساختمانی، علم و فناوری سرمایه بسیار عظیمی است که اگر در خدمت مردم قرار گیرد و وابستگی ما به خارج از کشور را کم کند، عین اجرای اقتصاد مقاومتی است.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه آزاد اسلامی در پایان گفت: امیدوارم سال آینده سال پربرکت همراه با موفقیت برای تمامی مردم ایران و دانشگاه آزاد اسلامی باشد.

انتهای پیام/